|
1. Hur kommer min körkortsutbildning att se ut? Vi kan börja med att ge en översikt av utbildningen. Utbildningen består av tre olika delar där TEORIDELEN är en av dessa. Den PRAKTISKA DELEN består av två: Dels manöverträning, som tränas på vår egen manöverbana i direkt anslutning till skolan, samt körutbildning i trafik.Dessutom tillkommer riskutbildningarna
Manöverbanan körs/tränas klart innan vi går vidare till trafikdelen. Du skall vara på en sådan nivå med manövrering och teknik att Du uppfyller våra krav, som i sin tur är samma krav som Transportstyrelsen ställer på Dig. Du är då på en nivå där Du känner Dig säker och kan utveckla dig i en tillfredsställande takt när Du kommer ut i trafiken.
2. Hur söker jag körkortstillstånd? Ansökningsblankett för körkortstillstånd hämtar du från Transportstyrelsens hemsida, ansökningsblanketten skall kompleteras med ett syntest som du gör hos optikern eller hos oss på MC-skolan i Bromma. Blanketterna skall sedan skickas till Länsstyrelsen. Efter 1-2 veckor kommer beslutet om körkortstillstånd hem till Dig. Du behöver ett giltigt körkortstillstånd för att kunna börja övningsköra.
3. Anmälan och tidsbokning Första kontakten får vi ju oftast på telefon. När Du sedan kommit hit och börjat din MC-utbildning, är det lättast att boka tider på plats i anslutning till Dina lektioner. Har Du inte möjlighet att ta vilka tider som helst så rekommenderar vi dig att planera en bit framåt. Det går bra att boka upp 3-4 veckor framåt i tiden så att Du inte riskerar att blir utan tider någon vecka. (Tillbaka)
4. Hur ofta ska jag köra? Ja, det bestämmer Du naturligtvis själv. Vi rekommenderar 2-3 lektioner per vecka. (Tillbaka)
5. Kan jag avboka lektioner? Javisst, men Du måste avboka SENAST KL.12.00 vardagen innan. Har Du tid på en måndag räknas fredag som dagen innan. Avbokning görs i personlig kontakt med vår reception eller via telefon. Avbokar Du senare måste vi debitera Dig för den lektionen om Du inte har Läkarintyg, eller dyl. Ska du avboka trafiklektion eller landsvägskörning ska det ske 2 arbetsdagar innan. (Tillbaka)
6. Hur gör jag med teoriutbildningen? Vi har teoripaket som innehåller läroböcker och studiematerial som Du behöver för att få all den kunskap som behövs, för det slutliga teoriprovet på Transportstyrelsen. Vi ordnar naturligtvis också en provtid åt Dig. Väljer Du att göra Din teori på egen hand är Du välkommen att fråga oss om vad som gäller. Det är vissa saker som Du bör känna till. Oavsett vilken variant Du väljer bör Du börja i god tid! (Tillbaka)
7. Vad ska jag göra på mina körlektioner? Till att börja med är det bra om Du är här i god tid. Cirka 20 minuter innan Din lektion börjar. Du skall hinna byta om och göra Dig klar tills lektionen startar. Vi inleder med en kontroll av motorcykeln (s.k. säkerhetskontroll). Skall Du sedan köra på manöverbanan så tränar vi på de moment Du skall klara av:
- Lågfartsserpentinen: Du skall kunna krypköra genom vinkelkorridoren vidare genom lågfartsserpentinen, vända och sedan krypköra tillbaka genom serpentinen och vinkelkorridoren. Körningen avslutas när framhjulet står vid linje A.
- Lågfartsövning: Du skall också kunna krypköra vid sidan av vinkelkorridoren, runda enkelkonerna samt stanna vid dubbelkonerna, vända och krypköra tillbaka på samma sätt. Även här avslutas övningen när framhjulet står vid linje A.
- A = den linje vid vilken motorcykelns bakhjul skall stå före start samt vart motorcykelns framhjul skall befinna sig vid avslutning av övningen.
- Bromsning: Du ska kunna göra effektiva inbromsningar i 50, 70, 90 km/tim.
- Serpentinbana(högfartsdel): Du skall i en hastighet av minst 50 km/h genomföra en undanmanöver och köra vidare med bibehållet tempo genom en serpentinbana, vända vid sista konen, accelerera till c:a 50 km/h och köra tillbaka genom serpentinbanan med samma hastighet. Sist utförs en effektiv och kontrollerad inbromsning till stillastående.
- X = Koner, 30 cm höga. Hinder för undanmanöver åt vänster får byggas alternativt för undanmanöver åt höger.
|
|
Och om jag kör i trafik? Ja, då skall vi se till att Du på ett självständigt sätt kan anpassa Dig till det system som gäller. Att Du kan agera i samförstånd med Dina medtrafikanter samt att Du får en sådan planering och riskmedvetenhet att Du kan lösa de problem och situationer Du kommer att ställas inför. När det fungerar avslutar vi med en lång landsvägskörning (c:a 16 mil) där vi på varierande vägar, på olika underlag (asfalt och grus), kommer att utveckla Din körteknik. (Tillbaka)
8. Riskutbildning för motorcykel Från och med den 1 november 2009 införs krav på obligatorisk riskutbildning för behörighet A1 och A (Lätt och tung motorcykel):
Den obligatoriska utbildningen är specifikt inriktad på motorcykel och omfattar två delar:
- Del 1 handlar om alkohol, andra droger, trötthet och riskfyllda beteenden i övrigt. (Teoretisk del, omfattar tre timmar).
- Del 2 handlar om hastighet, säkerhet och körning under särskilda förhållanden. (Mestadels praktik, omfattar fyra timmar). Du ska vara i slutskedet av din förarutbildning när du gör del 2. Det beror på att det ställs höga krav när det gäller bland annat bedömning, värdering och förståelse av olika trafiksituationer. Dessutom måste du kunna manövrera motorcykeln på ett säkert sätt.
- Vi hjälper dig boka in dessa utbildningar så dom kommer att vara genomförda innan Du gör ditt teoriprov.
(Tillbaka)
9. Hur går uppkörningen till? Vi förutsätter att Du nu redan har skrivit ett godkänt teoriprov och att det gått minst 7 arbetsdagar sedan dess. På dagen för uppkörning träffas vi på skolan c:a 1 1/2 timme innan provet. Du har då en stund på Dig för en sista genomgång innan provet börjar. Räkna med att provet tar c:a 3 timmar och glöm inte att ha legitimation med Dig. (Tillbaka)
10. Är det något mer jag behöver känna till? Ja, några saker till:
- Personlig utrustning/kläder: Har Du egen är det bra. Det måste dock vara godkända MC-kläder. Om inte, får Du låna av oss kostnadsfritt. MC-kläder, stövlar och hjälm (handskar bör Du ha med Dig).
- Intensivkurs: Vi har en intensivkurs för Dig som vill komprimera din utbildning. Be om separat program. Du kan även läsa mer om våra intensivkurser på vår hemsida.
- Hos oss är varje trafiklektion för MC indelad i 2 delar. Under en del av lektionen kör man(med hjälp av lärarens instruktioner via radio)själv en
MC och under en del av lektionen är man, genom att sitta bakom på lärarens MC, delaktig i den andre elevens körning. Man lär genom att se hur den andre eleven kör samtidigt som man lyssnar på lärarens instruktioner i radion. När man sitter bakom läraren får man även uppleva känslan för växelval och riktigt trafikuppträdande samt hur man manövrerar en MC på rätt sätt gällande kurvteknik, uppsikt och placering etc. Efter trafiklektionen har man tillsammans med den andre trafikeleven möjlighet att byta erfarenheter. På detta sätt blir varje lektion både effektiv och mer lärorik.
Skulle Du, trots detta, ändå känna att Du vill köra någon lektion i trafik själv med läraren finns i år den möjligheten, dock till ett merkostnadspris.
Om Du är ute efter en sådan lektion måste Du meddela detta redan vid bokningstillfället.
Avbokning av en lektion, där man kör själv med läraren, måste dock ske senast 2 vardagar innan, före kl. 12.00. I annat fall debiteras fullt lektionspris. (Tillbaka)
|