Jarla Trafikskola
 Körkortsutbildningar

Vägen till MC körkort

 



1. Skaffa körkortstillstånd

Du får övningsköra lätt mc (A1) fr.o.m. att du har fyllt 16 år, mellanklass (A-begränsad) fr.o.m. 17 år, 6 månader samt tung MC (obegränsad) fr.o.m. att du fyllt 20 år. 

Ansök om körkortstillstånd med hälsodeklaration på körkortsportalen här Du måste komplettera din ansökan om körkortstillstånd med ett synintyg. Blanketten ”synintyg” beställer du via körkortsportalens e-tjänst.

När du fått hem synintygsblanketten tar du med dig den till oss för att genomföra synprövningen. Tänk på att vara ute i god tid med din ansökan, då det tar ca 3-4 veckor att erhålla tillståndet.  
 



2. Skriv in dig på trafikskolan

När du har ditt körkortstillstånd är du välkommen att komma in på trafikskolan (Travbanev. Bromma) eller ringa för att boka in en första lektion.

Ta med dig ditt körkortstillstånd till din första lektion.

Första lektionen genomförs på vår körgård, som vi har i direkt anslutning till trafikskolan.

Under första lektionen testar vi även dina förkunskaper om du har några sådana. Du får sedan en utförlig presentation av hur utbildningen går till, dess obligatoriska moment samt hur utbildningen skall planeras. Vi diskuterar lämplig individuell utbildningsplan utifrån dina förkunskaper och disponibel tid. Du kan även begära en dokumenterad utbildningsplan med kostnadsförslag av din lärare.
 



3. Läs teori

Först och främst behöver du läroböcker. Körkortsboken och MCboken kan du köpa hos oss.

Det är en fördel om du påbörjar teoristudierna så tidigt som möjligt för att vara väl förberedd inför körlektionerna och det kommande kunskapsprovet hos Trafikverket.

Vi erbjuder en 10h lärarledd teorikurs för dig som inte har något körkort sedan tidigare.

Utöver läroböcker så bör du även öva på dataprov. Dataprov kan du göra på trafikskolan eller på distans via vår hemsida.
 


 

4. Övningskör

Det bästa sättet att lära sig köra MC på ett riktigt och säkert sätt är att köra med en utbildad MClärare.

Alla våra MClärare har en gedigen utbildning och stor erfarenhet samt mycket tålamod.

Utbildningen omfattar 16 inlärningsmoment (se moment) varav de fem första genomförs på vår körgård

Antalet lektioner per moment varierar och anpassas individuellt efter ditt behov och dina tidigare kunskaper.

Mot slutet av din utbildning genomförs en utbildningskontroll för att säkerställa att du har de kunskaper som krävs vid uppkörningen.

Varje lektion på vår övningsgård är en timme lång men du kan självklart boka flera lektioner i följd om du så önskar.

Trafiklektionerna är två timmar långa och ni är två elever per lärare, där ni växelvis kör MC och åker med bakpå läraren MC. På så vis lär du dig snabbt och kostnadseffektivt genom att även observera den andra elevens körning och lärarens instruktioner.
 



5. Gå den tvådelade riskutbildningen

För att kunna genomföra prov på Trafikverket måste du ha genomfört de båda obligatoriska riskutbildningarna. Vi hjälper dig givetvis med bokning av den tvådelade riskutbildningen.

Riskutbildningen består av:

Del 1: Är en teoretisk utbildning som omfattar bl.a. ämnen som alkohol, trötthet, se och synas, speciella riskfaktorer i trafiken för motorcyklister. Utbildningen är tre timmar lång plus raster.

Del 2: Är en till största delen praktisk utbildning där du ska få uppleva och pröva tekniken såsom motorstyrning, hård inbromsning och undanmanöver men innehåller också anknytning till de teoretiska ämnena från riskettan. Utbildningen är fem timmar lång.

Målet med den tvådelade utbildningen är att begränsa antalet olyckor genom ökat riskmedvetande och minska risktagandet i trafiken.
 


 

6. Genomgå en Utbildningskontroll

Det sista momentet är en utbildningskontroll som genomförs av vår utbildningsledare. Den bokas när du och din lärare anser att du börjar bli redo för uppkörning.

Utbildningskontrollen är som en ”miniuppkörning” där du får visa att du dels klarar manöverprovets delar, säkerhetskontrollen samt en trafikkörning på ett självständigt sätt.

Vi utvärderar dina kunskaper och ser om du eventuellt behöver någon komplettering samt dag för uppkörning inplaneras här.

Utbildningskontrollen säkerställer att du har de kunskaper som du behöver för att uppkörning ska gå bra.

 



7. Kunskapsprov och körprov

När du studerat ditt teorimaterial och övat på dataprov/distanstester och känner dig redo för ett prov bokar vi ditt kunskapsprov hos Trafikverket. Observera att båda riskutbildningarna måste vara avklarade för att få genomföra kunskapsprovet hos Trafikverket.

Teoriprovet måste vara godkänt för att körprov skall kunna bokas.

Körprovet (uppkörningen) bokas när du genomfört utbildningskontrollen.

Du lånar motorcykel och utrustning från oss och en lärare från trafikskolan kommer att följa med dig till provet.

Ett godkänt teoriprov är giltigt i ett år.

 

(Trafikverket planerar att ev. ändra dessa regler under 2011 till att göra ett sammanhållet prov så som vid prov för behörighet B. Vidare information kommer när beslut från Trafikverket är taget.)

 Kontakt & Öppettider
Jarla Tekniska Högskolan
Personbil
Valhallavägen 82
114 27 Stockholm


Mail: valhallaatjarlatrafikskola.se
Tel: 08-208393, 08-109668
Fax: 08-201523
Bankgiro: 549-1758

Öppettider:
Måndag - Torsdag 07:30-17:30
Fredag 07:30-12:00
Körtider:
Måndag - Torsdag 07:00-18:20
Fredag 07:00-11:30
Jarla Bromma (Solvalla)
Motorcykel & Personbil
Travbanevägen 1
168 64 Bromma


Mail: brommaatjarlatrafikskola.se
Tel: 08-288282, 08-291126
Fax: 08-280293
Bankgiro: 549-1758

Öppettider:
Måndag - Torsdag 07:30-17:30
Fredag 07:30-12:00
Körtider:
Måndag - Torsdag 07:00-20:00
Fredag 07:00-13:00
Kontakta oss
Ditt namn:

Din telefon/mobil:

E-post:

Personbil MC/Moped

Meddelande:

 
  Copyright © 2006-2011 Jarla Trafikskola - Intensivkursspecialisten i Stockholm!